Kolorowe ciała czarne

Dwukolorowe ciało czarne DCB jest szerokopasmowym referencyjnym źródłem promieniowania optycznego, które jednocześnie odbija światło emitowane przez zewnętrzne źródło fal krótkich (źródło emitujące w zakresie od UV do SWIR) i emituje długofalowe promieniowanie cieplne w regionie MWIR-LWIR. Nazwa pochodzi od faktu, że działa on jak typowe ciało czarne w zakresie średnich i dalekich podczerwieni, ale jego emiter jest biały by umożliwić emisję światła od środkowego zakresu UV do środkowego zakresu SWIR.

DCB zbudowany jest poprzez połączenie lekko zmodyfikowanego (inny promiennik) ciała TCB z wymiennym zewnętrznym źródłem światła. Jako źródło światła krótkofalowego wykorzystywany może być szereg źródeł (multi-LED, halogen, opcjonalnie ksenon) w zależności od pożądanego pasma widmowego emitowanego światła. Konstrukcja DCB oparta jest na innowacyjnej technologii opracowanej przez Inframet (trwa procedura patentowa).

Rys.1. Zdjęcie ciała czarnego DCB-2D-SEM2

DCB należy do grupy szerokopasmowych, hybrydowych ciał czarnych, które są oferowane na rynku przez kilku dostawców. Jednak DCB znacznie różni się od podobnych urządzeń. W przeciwieństwie do typowych urządzeń, DCB może emitować światło o dużym natężeniu i widmie, podobnym do światła słonecznego w szerokim paśmie widmowym (od średniego promieniowania UV do środkowego SWIR) zachowując się w tym samym czasie, niemal jak idealne ciało czarne (emisyjność powyżej 0,95) w paśmie MWIR-LWIR. Konkurencyjne ciała hybrydowe emitują światło o kilkukrotnie niższej maksymalnej luminancji, w wąskim spektrum światła, które nie przypomina światła słonecznego i mają mniejszą emisyjność w paśmie MWIR-LWIR.

DCB jest idealnym rozwiązaniem gdy potrzebujemy szerokopasmowego źródła odniesienia w systemach do testowania systemów wielosensorowych / z fuzją obrazu, ponieważ eliminuje potrzebę mechanicznej wymiany typowego ciała czarnego na źródło światła. Dodatkowo systemy wykorzystujące DCB są bardziej kompaktowe, lżejsze i bardziej niezawodne.