Stoły optyczne

Podstawowym celem dobrze zaprojektowanego stołu optycznego jest wyeliminowanie wibracji blatu, na którym znajduje się system pomiarowy i badany system. Wibracje te mogą powodować względny ruch między komponentami układu pomiarowego i badanego systemu, a taki ruch może generować błędy pomiarowe. Inframet oferuje dwa rodzaje stołów optycznych:

  • Stacjonarny stół antywibracyjny AT

  • Mobilny stół antywibracyjny MTAB

AT to seria stacjonarnych stołów optycznych produkowanych przez Inframet i zoptymalizowanych pod kątem zastosowania w systemach pomiarowych Inframetu. Stoły są zbudowane z dwóch głównych bloków: 1) ramy nośnej, 2) blatu. Rama nośna to stalowa rama połączona z gumowymi izolatorami. Blat stołu wykonany jest z grubej (150 mm) wielowarstwowej płyty w zewnętrznej stalowej ramie. Płyta składa się z połączonych pionowych rdzeni z warstwą wierzchnią ze sztucznego granitu. Płyta stołu charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną i właściwościami tłumienia drgań. Typowe rozmiary stołów AT wynoszą do 1500 mm x 3000 mm. Większe rozmiary są dostępne na specjalne zamówienie.

 

Rys. 1. Zdjęcie stołu optycznego ATAB1224 (wymiary 1200x2400mm) 

Testy wykazały, że nawet w budynkach przemysłowych stoły AT redukują wibracje do poziomu niewidocznego nawet przez czułe na wibracje systemy testowe (takie jak systemy ORI do testowania obiektywów optycznych) i powodują, że wyniki pomiarów nie są wrażliwe na wibracje akustyczne, wibracje generowane przez ruchome części mechaniczne w układzie testowym (np. tarcza obrotowa MRW 8) lub wibracje przekazywane z budynku do stołu optycznego poprzez wspornik stołu.

MTAB to seria ruchomych stołów antywibracyjnych o regulowanej wysokości blatu. Koła umożliwiają łatwe przesuwanie platformy. Blat wykonany jest jako gruba sztuczna granitowa płyta w zewnętrznej stalowej ramie. Regulacja wysokości to co najmniej 400 mm. Stół charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną i właściwościami tłumienia drgań. Typowy rozmiar stołu to 700x700mm. Stół jest zoptymalizowany pod kątem obciążeń sięgających nawet 200 kg.

 

Testy wykazały, że platformy MTAB redukują wibracje do poziomu, który nie jest zauważalny podczas testów systemów elektro-optycznych i systemów laserowych. MTAB jest szczególnie przydatny podczas testowania dużych i ciężkich wielosensorowych systemów EO używanych do monitorowania dalekiego zasięgu.