Kamery multispektralne

 Kamery multispektralne są systemami obrazowania zdolnymi do generowania do kilkunastu monochromatycznych/widmowych obrazów scenerii. Szerokopasmowe kamery multispektralne to systemy obrazowania zdolne do dostarczania obrazów w  zakresie od pasma widzialnego do dalekiej podczerwieni. Zwykle są budowane poprzez połączenie kilku kamer czułych w wąskim zakresie (takich jak kamera termowizyjna, kamera VIS-NIR, kamera SWIR) z obrazem mutispektralnym/hiperspektralnym VIS-SWIR (zdolnym do rejestrowania obrazów w dziesiątkach wąskich pasm widmowych). Kamery dalekiego zasięgu to systemy obrazowania zoptymalizowane do obserwacji dalekich, odległych o ponad 10 km, celów. Ta sekcja poświęcona jest testowaniu szerokopasmowych, multispektralnych kamer dalekiego zasięgu dla zastosowań lądowych, morskich i kosmicznych.

MULTIC to zaawansowany technologicznie, wyspecjalizowany system testowy do testowania szerokopasmowych systemów obrazowania wielospektralnego dalekiego zasięgu. Jest to skalibrowany projektor obrazu zdolny do wyświetlania obrazów odniesienia o różnych kształtach / rozmiarach / natężeniu światła w różnych zakresach widmowych od zakresu widzialnego do dalekiej podczerwieni. MULTIC zbudowany jest jako kolimator Newtona typu off-axis o zwartej konstrukcji, posiadający zestaw wymiennych testów referencyjnych umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej kolimatora i napromieniowanych przez jedno szerokopasmowe, multispektralne źródło promieniowania. To specjalne źródło promieniowania nazwane VASIP jest sercem tego systemu testowego. Dodatkowo ciało czarne TCB jest używana do przeprowadzenia zaawansowanych testów kamer termowizyjnych. Ta nowa koncepcja projektowa umożliwia uzyskanie ultra szerokich możliwości testowania przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej dokładności.

Rys.1. Zdjęcie systemu pomiarowego MULTIC400

Należy zauważyć, że granica między obrazami multispektralnymi i obrazami hiperspektralnymi jest płynna. W związku z tym MULTIC może być również określany jako tester szerokopasmowych hiperspektralnych kamer obrazowych, które generują obrazy w mniejszej liczbie pasm widmowych.

Dowiedz się więcej: