Systemy justerskie

Justowanie to proces równania osi optycznej pojedynczego układu lub serii układów optycznych lub elektrooptycznych do referencyjnej osi optycznej lub mechanicznej. Właściwe zjustowanie ma szczególne znaczenie w przypadku wielosensorowych elektrooptycznych systemów obserwacyjnych wykorzystujących kamery termowizyjne, kamery VIS/NIR, kamery SWIR, dalmierze laserowe czy wskaźniki laserowe (patrz część edukacyjna).


Wielosensorowy system elektrooptyczny to najtrudniejszy przypadek do justowania. Dlatego termin "systemy justerskie"  dotyczy stanowisk do justowania i badania właśnie wielosensorowych systemów EO. Do justowania gogli noktowizyjnych i dalmierzy laserowych służą inne stacje testowe. Inframet oferuje trzy główne stacje do podstawowych pomiarów i justowania wielosensorowych systemów EO: JT, JAT i JIMS.

 

Stacja JT400

 

 Stacja JAT200

 

Stacja JIMS

 

 

Stacje JT są modułowymi, quasi-uniwersalnymi systemami, które umożliwiają rozszerzony zakres justerski i podstawowe pomiary wielosensorowych systemów EO. Stacje JT są systemami laboratoryjnymi/warsztatowymi. Niektórzy klienci Inframetu stworzyli specjalne platformy, które umożliwiają transport tych systemów i przeprowadzają testy poza laboratorium. Jednak taka sytuacja jest wyjątkiem od reguły.

Stację JAT można uznać za wyspecjalizowaną, mobilną stację justerską zoptymalizowaną pod kątem wielosensorowych systemów EO używaną na lotniskach i lądowiskach. Stacje JAT są kompaktowymi, lekkimi stanowiskami przeznaczonymi do justowania i testowania powietrznych wielosensorowych systemów EO. Stacje są niezwykle proste w obsłudze, bo projektor obrazu/blok odbiornika laserowego znajduje się na ruchomej platformie. Co więcej, stację można zoptymalizować pod kątem wielosensorowych systemów EO o różnych rozmiarach optyki. Wszystkie te cechy sprawiają, że JAT jest optymalnym wyborem do serwisowania wielosensorowych systemów EO lub sprawdzania gotowości przed ważnymi misjami.

Stacje justerskie JIMS można traktować jako specjalną, budżetową wersję stacji JT zoptymalizowane do testowania systemów EO o bardzo dużej aperturze do 1000 mm. Jest to praktyczne rozwiązanie przy testowaniu systemu EO z sensorami EO umieszczonymi na dużej poziomej platformie. Dokładność justowania przy użyciu stacji JIMS jest nieco gorsza w porównaniu do dokładności przy użyciu typowej stacji JT.

Dowiedz się więcej: